Rio Mare – Desiata Roka 2022

Začalo to nevinne a skončilo to nádherným prvým miestom. Keď nás oslovila pani zástupkyňa Mgr. Gabriela Maceková, aby sme sa zapojili do tejto súťaže, váhali sme, ale nakoniec sme išli do toho. A sme veľmi radi, že sme to urobili. Prvé kolo súťaže bolo korešpondenčné kolo, v ktorom sme vymýšľali desiatu s použitím tuniaka Rio Mare. Museli byť splnené určité podmienky. Po vyhodnotení sme sa dozvedeli, že sme postúpili do finálového kola. Boli sme príjemne prekvapení a veľmi šťastní. Z celého Slovenska vybrali až dve finalistky z našej školy, Martinu Balážovú a Ľubicu Žitníkovú, ktoré sú žiačkami 2. ročníka Odborného učilišťa Spojenej školy v Ružomberku.

Po spracovaní tejto skvelej správy, naše finalistky išli do finále s tým, že vyhrajú pre školu prvú cenu, ktorou bola poukážka v hodnote 2000 eur na nákup hrncov. Dňa 19.10.2022 sme sa zúčastnili finále Rio Mare Desiata Roka 2022, ktoré sa konalo v Škole varenia Chefparade v Bratislave.

Finalistov bolo desať. Každý súťažil s vlastným originálnym receptom svojej desiaty. Počas tohto podujatia mali finalisti možnosť ochutnať skvelé jednohubky. Všetky jedlá, ako už napovedá aj samotný názov súťaže, obsahovali tuniaka Rio Mare rôznych chutí. Súťažiaci mali možnosť sa bližšie spoznať s kuchármi ako sú Martin Kolník, Peter Slačka a Zdeněk Křížek. Finále bolo obohatené o kvalitné vybavenie od firmy Tefal, ktorá bola spoluorganizátorom súťaže. Programom nás prevádzala moderátorka Kvetka Horváthová a samozrejme nechýbal ani špeciálny hosť, ktorým bol olympijský medailista Jakub Grigar.

Samotné finále spočívalo v príprave štyroch porcií desiaty. Tri porcie museli byť na tanieri a jedna v desiatovej krabičke Rio Mare. Na prípravu mali finalisti 35 minút. Hlavnou surovinou každej desiaty musel byť tuniak Rio Mare. Desiaty boli krásne naaranžované a súťažiaci mimoriadne šikovní. Po vyhodnotení odbornej poroty prvé miesto obsadila desiata našej finalistky Martiny Balážovej s názvom Hrebienky Rio Mare. Prvé miesto nás mimoriadne potešilo. Dostali sme šek v hodnote 2000 € od firmy Tefal na vybavenie učebne na odborný výcvik. Každý súťažiaci dostal sadu nožov od firmy Tefal a veľké množstvo dobrých rád a skúsenosti k tomu. Ing. Petra Moravčíková, majsterka odborného výcviku a zároveň triedna učiteľka, je na naše finalistky veľmi hrdá. Na záver by som sa chcela poďakovať celému vedeniu Spojenej školy v Ružomberku, pánovi riaditeľovi Mgr. Júliusovi Brunckovi za umožnenie zúčastniť sa súťaže, Mgr. Miroslave Kardošovej za pomoc s korešpondenčným kolom a pani zástupkyni Mgr. Gabriele Macekovej, ktorá nám bola oporou počas celého finále. Najväčšie ďakujem patrí samozrejme našej výherkyni Martine Balážovej, vďaka ktorej si môžeme skvalitniť našu učebňu odborného výcviku. Dúfam, že takýchto úspechov na našej škole bude viac.

Ing. Petra Moravčíková