Erasmus + Hotelová akadémia v Grécku

Erasmus+ v Grécku

Po dvojročnej prestávke žiaci Hotelovej akadémie zo Spojenej školy v Ružomberku dostali jedinečnú príležitosť vycestovať do hlavného mesta Grécka – Atény vďaka projektu Let´s Team-up! v rámci programu Erasmus+.

Absolvovali mesačnú zahraničnú stáž v štvorhviezdičkovom hoteli Athens One Smart Hotel na rôznych úsekoch hotela, kde si zdokonaľovali svoje zručnosti v hotelierstve a gastronómii.

Žiaci pracovali na recepcii, v reštaurácii a na úseku house-keepingu. Na jednotlivých úsekoch sa menili v týždňových intervaloch.

Na recepcii komunikovali s hosťami v angličtine a pracovali s rezervačným systémom hotela.  Práca na úseku house-keeping bola fyzicky náročnejšia. Žiaci sa naučili postupy upratovania izieb, dopĺňanie mini barov na izbách a servis izieb. Ďalšou časťou stáže bola odborná prax v reštaurácii. Okrem pomoci pri príprave raňajok či obedov spolupracovali aj pri organizovaní a prevádzkovaní kongresových podujatí. Samozrejme, úlohou žiakov bolo aj prestieranie stolov, debarasovanie inventáru, príprava raňajok, či pomoc v kuchyni.

Okrem absolvovania praxe na všetkých úsekoch hotela sa žiaci aktívne zúčastňovali rôznych seminárov – Kalkulácia cien produktov, Ekologický seminár, Koktailový seminár. Každý týždeň sa žiaci zúčastňovali Baristického kurzu, ktorý sa konal v najznámejšej gréckej firme Coffee Island. Navštívili aj lokálny pivovar spojený s ochutnávkou. Naši zahraniční partneri zorganizovali aj ochutnávku miestnych vín a produktov.  Absolvovanie seminárov a kurzu bolo veľmi prínosné pre ich odborný rast.

Počas zahraničnej stáže mali žiaci pripravený zaujímavý voľnočasový program. Navštívili dva ostrovy Aegina a Agistri, na ktoré cestovali loďou a vyskúšali miestne jedlá ako napríklad Souvlaki. Vďaka projektu Regions and Cultures v platforme eTwinning, ktorý žiaci absolvovali pred odchodom na stáž, grécke tradície a tradičnú kuchyňu už poznali. Cieľom zapojenia sa do tohto projektu bolo oboznámiť sa so zvykmi a národnými jedlami Grécka. Okrem ostrovov žiaci navštívili aj Akropolu a veľa iných pamiatok  – Lycabettushill, Filoppapou Hill, Plaka, Monastiraky, Akropolis múzeum. Každú nedeľu oddychovali na pláži Kalamaki.

Zahraničnú prax žiaci vnímali ako vynikajúcu príležitosť vycestovať do atraktívnej krajiny. Počas jedného mesiaca získali profesionálne skúsenosti, sociálne zručnosti, naučili sa pracovať v kolektíve, zdokonalili sa v komunikácii v anglickom jazyku a spoznali grécku kultúru a jazyk.

 

Mgr. Veronika Rudzíková